Woda w Jeziorze Świętym czystsza. Jak wynika z raportu monitoringu jakości wód Jeziora Świętnego za rok 2023 jakość wody w tym zbiorniku znacznie się poprawiła. Przypomnijmy, iż proces rekultywacji rozpoczął się w 2020 roku. Na cieku Pintus oraz na samym Jeziorze Świętym wybudowane zostały zastawki i rurociągi sterujące dopływem i odpływem wód z rowu Pintus. Poprzez system ten prowadzone jest natlenianie wód naddennych jeziora oraz ich odprowadzanie poza jezioro. Nadzór autorski nad procesem sprawują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurkiego w Olsztynie, którzy wymyślili zastosowaną metodę rekultywacji.
W tegorocznym sprawozdaniu naukowym czytamy: „Biorąc pod uwagę wyniki niniejszych badań należy stwierdzić, że obecny rok monitoringowy wykazał powolną ale konsekwentną poprawę jakości wody Jeziora Świętego w Obrze. Wskazuje to na prawidłowy przebieg procesów rekultywacyjnych. Zmiany warunków środowiskowych są zauważalne, ale nie radykalne, stąd nie można jeszcze rozstrzygnąć czy zasadne jest podejmowanie kolejnych, innych działań rekultywacyjnych. W chwili obecnej rekomendowane jest utrzymanie dotychczasowych działań oraz dalszy monitoring retrakcji ekosystemu jeziornego.”
Taka opinia wynika z faktu, iż po pierwsze zwiększyła się wartość przejrzystości wody z 2,45 m do 3,2 m. Po drugie polepszyła się wartość stężenia chlorofilu co wskazuje na korzystne środowiskowo poziomach koncentracji glonów planktonowych bez tendencji do tworzenia się zakwitów. Po trzecie warunki tlenowe w jeziorze również uległy poprawie – choć najniższe warstwy dna nadal pozostają odtlenione to pułap wód gdzie obecny jest tlen powiększył się. Po czwarte obniżył się poziom koncentracji siarkowodoru w wodzie naddennej, natomiast zawartość azotu i fosforu nie zwiększyła się i pozostaje na poziomie z poprzednich lat.
| |