Wszystkie te postulaty znalazły się w naszym Statucie będącym formalnym określeniem naszej misji. Jeżeli chociażby w drobnym stopniu zgadzasz się z naszym przekonaniem, że warto aktywnie chronić dobra naturalne - bardzo nam miło, że trafiłeś na naszą stronę. Mamy nadzieję, że przekonamy Cię do naszej wizji utrzymania naszego sąsiedztwa w nienaruszonym stanie.
Króciutka historia
-
Decyzja o umorzeniu postępowania administracyjnego.
Zaczęło się od próby budowy kompostowni. Ówczesne władze zlekceważyły lub dały ciche przyzwolenie na próbę budowy tej inwestycji. Potencjalny inwestor w postępowaniu administracyjnym wprowadził w błąd Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska polegający na nieprawidłowym opracowaniu Raportu Oddziaływania Przedsięwzięcia na środowisko. Dlatego w 2016 udało nam się stworzyć grupę pasjonatów, której celem jest zatrzymanie eutrofizacji Jeziora Świętego w Obrze i protest przed budową kompostowni.
Założyliśmy „Stowarzyszenie Miłośników Jeziora Świętego i Winnicy”. Celem „Stowarzyszenia” jest oczyszczenie jeziora i doprowadzenie do II klasy czystości. Wspólnie z samorządem gminnym oraz grupą naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna stworzyliśmy i realizujemy plan rekultywacji. Został wykonany operat wodnoprawny zatwierdzony przez „Wody Polskie”.
Z dniem wczorajszym tj. 11.08.2020r. minął termin składania ofert na zadanie pod nazwą „Rekultywacja Jeziora Świętego w Obrze- etap I” polegający powiem w największym skrócie na „wypchnięciu” ze strefy beztlenowej wód dennych na gł. 12-16 m, gdzie stwierdzono obecność toksycznego siarkowodoru. Omówimy może ten temat wspólnie z P. Justyną Mikołajewską przy punkcie 15 – zapytania i wolne wnioski.
Następny etap, który nam się marzy jest zagospodarowanie linii brzegowej
i utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej wokół Jeziora Świętego. Chcemy w najbliższym czasie opracować dokumentację, wytyczyć linię geodezyjną ponieważ są coraz większe zakusy na „zawłaszczenie” tych terenów.
Jezioro Święte to nasza lokalna perełka i nie możemy dopuścić do dewastacji tego akwenu. Nieczęsto zdarza się, aby ukształtowanie misy jeziora o rynnowym pochodzeniu i zagłębieniu ok. 16 m miało tak pięknie wyniesioną linie brzegową.
Na pewno jest to zadanie przede wszystkim pod względem finansowym przekraczającym możliwości naszego „Stowarzyszenia”. Jednocześnie chciałbym podziękować Radzie Miejskiej i P. Burmistrzowi za olbrzymi wkład przy realizacji etapu I. Kwota ok. 250 tys. zł, która przeznaczyła Rada Miejska i P. Burmistrz pozwoli zatrzymać dalsze zanieczyszczenie jeziora. W ostatnich latach pojawił się kożuch bakterii siarkowych. Taka sytuacja na naszym jeziorze to potwierdzenie procesu postępującej eutrofizacji. Ładunek wewnętrzny siarki pochodzi od siarkowodoru zalegającego w warstwach nadennych zbiornika. Nie chciałbym się rozwodzić nad całym procesem, bardzo rzetelnie naukowcy przedstawili we wspomnianym „Operacie”, ale w tym przypadku przyroda sama sobie nie poradzi. Człowiek Zawinił- człowiek musi naprawić.
Drodzy Goście szanowni członkowie Stowarzyszenia. Nasza organizacja została zarejestrowana 04.04.2016r. w KRSie w Poznaniu. Że w tak krótkim czasie zrobiliśmy tak wiele to jest również bezimienna Wasza zasługa. Ale musi tu paść jedno nazwisko - Stasiu Wernik - bez Niego i bez jego wielkiej wiedzy, przenikliwości, wielkiego zaangażowania mogło by tego dzieła nie być. Nie musimy się wstydzić, że powstaje wielka sprawa przywrócenia wód Jeziora Świętego do II klasy czystości wód z lat 50 czy 60-tych.